Avtor: INFORMATIVNI KLUB TARAJA
Patronažno zdravstveno varstvo je posebna vrsta zdravstvene storitve, ki se izvaja na domu pacienta. Namen patronažnega varstva je zagotoviti kakovostno zdravstveno nego in oskrbo pacientom, ki zaradi različnih razlogov (npr. bolezni, invalidnosti, starosti) ne morejo prejemati zdravstvene oskrbe v bolnišnici ali ambulanti.
Patronažne medicinske sestre obiskujejo paciente na njihovem domu. Pri tem skrbijo za različne zdravstvene potrebe pacientov, tako s kurativnega kot preventivnega področja, vključno s spremljanjem razvoja dojenčkov in otrok, kroničnih bolezni, dajanjem injekcij, previjanjem ran, svetovanjem o zdravem načinu življenja in drugo, kar pomaga preprečevati bolezni in izboljšati splošno zdravje.
Sodelujejo s pacientovimi zdravniki in drugimi zdravstvenimi strokovnjaki ter pomagajo koordinirati zdravstveno oskrbo pacienta.
Tudi nezavarovane osebe imajo pravico do obravnave patronažne službe, saj gre pri tem za zdravstveno zaščito njih samih in ostalih zavarovancev. Storitve pa se finančno krijejo iz drugih virov. Zdravstvena nega pacienta na domu se načrtuje in izvaja na osnovi PISNEGA NAROČILA (naloga), praviloma osebnega zdravnika.
Delavnik patronažnega zdravstvenega varstva je večinoma od ponedeljka do petka med 7. in 20. uro. Ob sobotah, nedeljah in praznikih pa se delavnik prilagaja glede na nujne primere varovancev. V določenih primerih pa se lahko patronažno zdravstveno varstvo izvaja samo v dopoldanskem času, v kolikor je lokalna skupnost na prošnjo koncesionarskega izvajalca patronažnega zdravstvenega varstva le temu izdala ustrezno privoljenje.*
Družbene spremembe v zadnjih letih so prinesle povečanje potreb po kurativni zdravstveni negi na domu, še posebej med starajočim se prebivalstvom. Patronažne sestre se soočajo s čedalje zahtevnejšimi obiski, ki trajajo dlje časa. Preventiva je ključna za ohranjanje zdravja in preprečevanje bolezni. Zato je pomembno, da se zavedamo teh izzivov in se osredotočimo na ohranjanje ravnovesja med kurativno in preventivno dejavnostjo v patronažnem varstvu.
Zagotavljanje dostopne in kakovostne zdravstvene nege na domu je ključno za dobrobit vseh
državljanov.
Še več informacij o patronažnem zdravstvenem varstvu in kaj vam iz tega naslova pripada, si lahko preberete v spodnjem članku NIJZ in Pravilniku o spremembah in dopolnitvah navodila za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primatni ravni:
https://nijz.si/sistem-zdravstvenega-varstva/patronazno-varstvo/patronazno-varstvo-2/
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV4761
*Za dodatno informacijo o delovnem času patronažnega zdravstvenega varstva smo zaprosili NIJZ. Njihov odgovor se glasi: